Нов бетон кој може сам да се поправи

Научници од Шпанија соопштија дека развиле нов ултраотпорен бетон којшто може и да се поправи сам од себе. Овој тип е 30 отсто потраен од конвенционалниот квалитетен бетон, што значи дека се создаваат помалку пукнатини, а и кога ќе се случи тоа, новиот бетон може сам да ги санира.– Ова е можно главно поради мешавината компоненти што ги користиме, како што се кристални адитиви, нановлакна од алуминиум-оксид и нанокристали од целулоза, со кои материјалот сам се поправа, изјави истражувачот Педро Серна од Институтот за бетон и технологија, при Политехничкиот универзитет во Валенсија.

Новиот бетон трае и подолго од вообичаените кои траат околу 50 години. Ова е особено корисно за инфраструктури кои се подложни на посилни влијанија од животната средина, каков што е случајот со зградите близу морето или геотермалните електрани.

– Ние дизајниравме и тестиравме нови бетонски мешавини со можност за самопоправка на конструкцијата при пукање, што е вообичаена ситуација со која се соочува армирано-бетонска конструкција. Ова претставува промена во дизајнот на издржливост, во однос на активната заштита, рече Серна.

Материјалот досега се користел при изградба на шест големи пилот-објекти кои се во фаза на проценка.

– Податоците им овозможуваат на теренските стручњаци да ја проверат состојбата на структурите и, доколку е потребно, да се направат конкретни потези за да се спречи влошување на штетата со користење на најсоодветниот и најповолен метод за заштита или поправка на структурата, смета Хуан Сото, еден од научниците од Институтот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...