Новиот ривал на Google - Search Wikia

Основачот на Wikipedia Џими Вејлс го создаде новиот ривал на Google, пребарувачот Search Wikia. Тест верзијата на овој open-source пребарувач би требало да "оживее" наредната недела. Search Wikia нема да ги дели информациите со компаниите кои се рекламираат и нема да ја нарушува приватноста на корисниците.

Во SETI@home-style проект, 500 волонтери работат на последните тестови и подготовки. До сега Search Wikia има вкупно 100 милиони страници. Џереми Милер, кој е шеф на технологијата на овој проект се надева дека алфа верзијата на пребарувачот ќе биде спремна да се појави до Божиќ. Освен пребарување ќе бидат понудени wiki-style алатки за да се подобри барањето. Корисниците ќе можат и да гласаат за ефективноста на Search Wikia.

Милер изјавил: "Алфа верзијата ќе има грешки кои сега не можеме да ги предвидиме но тоа ќе ни помогне да се подобриме". Затоа не очекувајте премногу во првиот момент.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...