Ирски тинејџери станаа Веб милионери

Додека повеќето 17-годишни деца мислат на тоа како да ја завршат својата домашна, или пак, каде ќе излезат вечерта, некои тинејџери мислат како да заработат пари.

17 годишниот ирец Џон Колинсон и неговиот 19 годишен брат Патрик се едни од тие инзвонредни деца кои ја потврдија веста дека го продале нивниот креиран софтвер на канадска фирма Live Current Media за повеќе од 3 милиони долари.

Софтверот со име Auctomatic е решение базирано за веб и наменето за посериозните купувачи од eBay.

Својата фирма, браќата ја отвориле во 2007 година со финансиска помош од компанија во Силиконската долина, Y Combinator.

Патрик за тоа ќе изјави – “Моравме да ја преселиме компанијата во САД бидејќи во Ирска никој не сакаше да ни помогне, како финансиски, така и со стручна помош“

Постариот брат Патрик, преку продажбата си обезбедил и работно место во канадската компанија и тоа на функција – Директор на оддел за инженерство, додека помладиот брат, поради школските обврски ќе може да работи во компанијата само во лето.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...