ДАЛИ ИМАТЕ КУЛТУРА?

Правила за користење на мобилниот телефон кои мора да ги почитувате

Денес, секој поседува мобилен телефон. Со мобилниот телефон закажуваме состаноци, инсталираме различни апликации кои ги користиме секојдневно и едноставно не можеме да си замислиме ни еден час без телефонот, а камо ли еден ден. Постојат мноштво придобивки за мобилниот телефон, но дали знаете како, кога и зошто треба да го користите? Како што поседувате основен бонтон така треба да ги почитувате и правилата за користење на мобилниот телефон.

Не посегнувајте по него за време на јадењеМоже ви изгледа очигледно, но дали го почитувате ова правило? Навистина е некултурно да посегнувате по мобилниот телефон додека јадите, но исто така не треба ни да кревате на телефон доколку ѕвони. Секако исклучок се итните повици или некој повик кој навистина го очекувате, но тоа мора да му го објасните на вашиот партнер кој решил да вечера со вас.

Завршете со разговарање на телефон кога сте на касаАко не ја знаете касиерката не треба да значи дека треба да продолжите со разговорот на телефон, додека таа ви помага. Токму тоа е една од најнекултурните навики во продавниците и бутиците.

Никогаш не го повишувајте тонотМе слушаш ли? Ако не ви одговори, најдобро е да спуштите и повторно да се јавите. Кога сте во јавност, немојте да го повишувате тонот додека зборувате. Никој не е обврзан да ве слуша како се однесувате некултурно преку телефон, макар и тоа да е потребно моментално.

Никогаш не зборувајте или пишувајте порака додека возитеОчигледно дека се работи за ваша сигурност. Гледајте во патот и никако немојте да пишувате или да гледате во телефонот додека сте зад воланот. Ако веќе морате, јавете се, но користејќи слушалки.

Избегнувајте да пишувате на телефон додека сте на состаноциСигурно не сакате вашиот шеф да ве види како пишувате на вашиот мобилен телефон, целосно игнорирајќи го она што тој го зборува. Така делувате незаинтересирано за состанокот и сте многу лош пример за останатите.

Исклучете го мобилниот телефон во црква, храм, театар, кино...Не постои исклучок за ова правило. Постојат одредени места каде што никако не смее да се прекрши ова правило. Ставете го на нечујно, ако не сакате да го исклучете, но потрудете се да го почитувате правилото.

Избегнувајте да зборувате на телефон додека сте во некоја чекалнаТаму е тивко и сè се слуша. Ако ви заѕвони телефонот, одбијте го повикот или излезете надвор. Луѓето се таму затоа што чекаат некоја услуга, а не вас да ве слушаат како зборувате.

Ако некој ви зборува – слушајте гоНемојте да посегнувате по телефонот кога некој ви зборува. Таа личност дошла да ви се обрати токму вас или пак одделила од своето време за да биде со вас, а не да ве гледа како го користете телефонот додека таа ви зборува. Бидете културни!Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози Намалена видливост поради магла од 50 до 60м има на патниот правец Делчево- граничен премин Делчево....
Верски календар
На денешен ден
1389.- Во битката кај Фолкепинг Данците ги...
1525.- Во битката кај Павија, во Италија,...
1530.- Карло V во Болоња за свој римски цар и...
1563.- Хугенотите (француски калвинисти) го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби