Автопат што свири ги вознемирува локалните жители

Покрај холандското село Јелсум минува „музички автопат“, каде се слуша мелодија штом некое возило ќе помине преку него.

Новитетот е осмислен за поинтересно патување низ оваа монотона делница, така што на асфалтот се поставени попречни „музички прагови“, кои се активираат кога возило ќе мине преку нив.

Но, сето тоа предизвикува се повеќе незадоволство меѓу локалните жители, кои се жалат на одѕвонување на една иста мелодија, иако станува збор за химната на покраината Фризија во северна Холандија, која има свој посебен јазик и култура.

Мелодијата е гласна и локалното население се жали дека „музичкиот пат“ создава бескрајна какофонија, која ноќе постојано ги буди, имајќи предвид дека звукот се движи низ воздухот.

Некои „авантуристи“ дури и намерно забрзуваат возејќи преку „музичките ленти“, при што фризиската химна се повторува и има забрзано темпо.

По неуспешниот „експеримент“, локалните власти ветија дека лентите наскоро ќе бидат отстранети.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби