Русија има оружје од кое ниту САД не може да се одбрани

Минатата недела се појавија гласини дека руското хиперсонично летало кое може да отскокнува низ горната атмосфера и може да носи потенцијално нуклеарно наоружување можеби ќе биде спремно за употреба во воени цели до 2020.Наречено Avangard, тоа може да патува со брзини од 5000км/ч. , а наводно било тестирано најмалку 3 пати досега, од кои 2 теста биле успешни. Четвртиот тест се очекува летово.

Ваквите „хиперсонични оружја“ се дефинирани како било што кое може да патува најмалку 5 пати побрзо од брзината на звукот, може нагло да менува правец за време на летот, и да лета на мала височина.Испораката на боевата глава кај вакво летало е исто така неконвенционална. Тоа би било поставено на врвот на интерконтинентални балистички ракети, и би се одвоило на одредена височина за да аеродинамички повторно навлезе во земјината атмосфера, достигнувајќи хиперсонични брзини.

Дури и без експлозивна боева глава, моментумот кој ќе го има леталото ќе биде доволен за предизвикување на значителна штета при неговиот удар на земјата.

Многу од тврдењата на Русија во врска со аеродинамичките способности на овие ракети најверојатно се вистинитти – САД и Кина веќе (неуспешно) ги имаат тестирано сопствените верзии уште од 2010, а Франција и Индија сакаат да го сторат истото.

Моментално најголемиот ризик е тоа што користењето на ваквите оружја не е лимитирано со разните спогодби како за конвенционалните ракети.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто плавуша не може да положи возачки испит?
- Секогаш кога инструкторот ќе рече паркирај, таа рипа на задно седиште.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
986.- Во Ихтиманскиот премин (Тројанова Врата),...
1593.- Турскиот султан Мурат Втори и објави...
1873.- Во Ново Село, штипско, е роден Славејко...
1902.- Во Прилеп е роден Методија Андонов-Ченто,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби