Српски сексолози: Казните за гласен секс нема да го решат проблемот

Казните за секс кои се однесуваат на бучавата и нарушувањето на јавниот ред и мир, не се решение на проблемот, туку овде затаило образованието, сметаат сексолозите.Периодов во Србија се води дебата околу предложените казни за гласен секс (10.000 динари), за секс во автомобил (20.000), а пак, за секс на улица или во парк казната би чинела 150.000 динари.

– Сум против казни. Секоја казна е резултат на лошо домашно воспитување. Ова казнување говори дека имаме погрешен пристап кон вашата сексуалност. Сексот е на првите страници во весниците, во реалните шоуа… А, од друга страна, власта го забранува. Тоа ќе биде контрапродуктивно. Ако не ја воведеме сексологијата како предмет во училиштата и на Медицинскиот факултет, комуналните работници нема да го решат проблемот, смета сексологот Александар Милошевиќ.

Психијатарот Јован Мариќ, пак, смета дека гласните звуци секогаш го поткреваат сексуалното возбудување, и ги советува посебно дамите „да го пуштат својот глас, за да им завидуваат соседите“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби