Калуѓерките кои украдоа половина милион долари ќе поминат без казна

Двете калуѓерки од католичко училиште во Калифорнија, кои признаа дека проневериле околу 500.000 долари за коцкање во Лас Вегас, нема да одговараат за стореното дело.

Мери Креупер и Лана Чанг ги зеле парите од католичкото училиште Сент Џејмс во градот Торанс, во близина на Лос Анџелес, за да ги потрошат во казина.Училиштето соопшти дека нема да поднесе пријава против нив и дека само ќе ја известат полицијата за тоа што го сториле.

Калуѓерките, кои се најдобри пријателки, ги зеле парите од сметката со школарини и донации. Тие неодамна се пензионирале и изразиле жалење за своите постапки.

Мери Креупер била директорка на училиштето 29 години, додека Лана Чанг работела како наставничка околу 20 години. Се смета дека тие ги украле парите во период од најмалку една деценија и ги трошеле на патувања и коцкање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби