Данска планира да гради 9 огромни вештачки острови

Владата на Данска планира да изгради 9 вештачки острови на брегот на Копенхаген (на 10 километри јужно од градот) кои ќе зафаќаат површина поголема од 3 милиони метри квадратни. Новите острови ќе бидат наречени „Holmene“, а владата се надева дека тие ќе станат футуристички дом за нови одржливи бизниси и трговија – еден вид на европска „силиконска долина“.Островите ќе бидат изградени со вишокот почва од градежните проекти во таа област, поточно од околу 26 милиони кубни метри материјал, а нивната конструкција треба да започне во 2022-та и првиот остров да биде оперативен по околу 6 години од тогаш.

Со сегашниот распоред, целиот проект би требало да биде комплетиран околу 2040-та.Островите ќе бидат изградени со гребени и помали островчиња каде ќе живее разен вид див свет, а ќе имаат ветерни турбини за производство на електрична енергија.

Островите можат да бидат и тематски развиени, создавајќи најдобри услови за иновативните и истражувачки индустрии како што се оние поврзани со еколошката технологија, биотехнологијата и идни засега непознати сектори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби