Прекрасни хотели кои порано имале друга намена

Кога гледате хотел во некој нов град кој го посетувате, лесно е да се фокусирате на тоа како изгледа новиот мебел или колку модерни се декорациите. Сепак, привлечноста на некои хотели лежи во историјата на градбата во која што се наоѓаат.

Еве неколку прекрасни хотели низ светот чии градби порано имале друга намена, а воедно и просечната цена на ноќевање во нив.

1) Одербергер, Берлин, $183 – поранешна јавна бањаХотелот Одербергер е софистициран хотел сместен во реновирана јавна бања изградена во раните 1900-ти.


2) Ace Hotel, Лос Анџелес, $191 – поранешен театарТеатар изграден во 1927-ма во шпанско-готски стил сега е Ace Hotel LA.


3) Pestana Amsterdam Riverside, Амстердам, $199 – поранешен општински дом

Во оваа поранешна општинска зграда со прекрасен поглед на реката Амстел, гостите можат да уживаат во луксузниот затворен базен и други и интересни нешта.


4) Grand Hotel Amrâth Kurhaus, Хаг, $226 – поранешна концертна халаХотелот кој се наоѓа на плажа е импресивно голем, а има Финска сауна, инфрацрвена кабина и затворен базен.


5) Хотел Ривал, Стокхолм, $251 – поранешно киноСопственост на Бени Андерсон од бендот ABBA, овој хотел порано бил кино и центар за забава.


6) Ovolo Woolloomooloo, Сиднеј, $276 - поранешен рибен пазарРибниот пазар кој тука постоел помеѓу 1872-ра и 1919-та бил местото каде пристигнувале новите мигранти во Австралија, како и трупите испраќани во Светските војни.


7) Union Station Hotel, Нешвил, $282 – поранешна железничка станицаХотелот има старински vintage декор и лоби со витражен таван висок 20 метри.


8) The Liberty (“Слобода“), Бостон, $340 - поранешен затворThe Liberty сега е познат по ноќниот живот и е популарен како кај локалните жители, така и кај туристите. Порано бил затвор каде лежеле најзлогласните криминалци. Како дел од дизајнот се и ќелиите од камења, со метални решетки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби