Починал по секс на службено патување, работодавачот мора да плати обесштетување

Француски инженер починал на службено патување, по срцев удар, откако имал секс со непозната жена, па сега работодавачот ќе мора да му плати обесштетување на семејството.Во февруари 2013 година, мажот минал ноќ со жена во хотел во местото Мен сур Лоар, а потоа е пронајден мртов во собата. Францускиот суд смета дека се работи за несреќа на службен пат, па на семејството на починатиот ќе му биде исплатен паричен надомест од страна на работодавачот.

Тоа значи дека членовите на семејството месечно ќе добиваат 80 отсто од износот од неговата плата, сѐ до годината во која покојниот требало да се пензионира.

Во образложението на првичната пресуда, меѓу другото, судот истакнува и дека сексот е една од секојдневните човекови потреби, веднаш до храната и хигиената.

Работодавачот потоа поднел и жалба на пресудата, аргументирајќи дека односот со непозната жена не била негова професионална обврска. Жалбата била одбиена, зашто според законот, вработените на службеното патување имаат право на заштита, независно од околностите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби