Њу Делхи со бар за чист воздух: 15 минутно вдишување кислород по цена од 4 долари

Жителите на еден од најзагадените градови во светот, Њу Делхи, главниот град на Индија, сега ќе можат да си купат чист воздух.

Имено, еден бар во градот им нуди на гостите за 300 рупи (4 долари) да си купат 15 минути вдишување кислород. Таа услуга, всушност, претставува луксуз за голем број граѓани поради смогот во Њу Делхи.

Во многу делови на северна Индија, квалитетот на воздухот се влоши до ниво „опасно“, со можност тоа да предизвика сериозни заболувања на дишните патишта. Властите беа принудени да затворат голем број училишта, да запрат изградби и да го ограничат движењето на возилата на патиштата во Њу Делхи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де...
1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој...
1788.- Умре германскиот композитор, чембалист и...
1799. - Умре Џорџ Вашингтон, американски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби