Речиси 8.000 луѓе на листата кандидати за вселенски туризам

Компанијата за вселенски туризам, Врџин галактик, која своите први клиенти ќе ги испрати во Вселената до летово, поради големиот интерес, најави поголем број карти.Како што соопштуваат оттаму, бројот на резервации во однос на септември 2019 година е двојно поголем. Засега, компанијата букирала 603 фиксни резервации од 60 земји и тоа по цена од 250.000 долари.

Датумот на следниот лет не се соопштува, но картите се распродадени.

Компанијата престана да продава карти по првиот свој туристички лет, што беше реализиран во декември 2018 година. На листата на чекање има 7.957 заинтересирани. Затоа денеска се пушта во продажба нова серија карти.

Меѓу познатите кои веќе купиле билети, се Џастин Бибер и Леонардо ди Каприо, а и сопственикот на Врџин галактика – Ричард Бренсон. Тој истакна дека ќе ги придружува патниците на првиот комерцијален лет.

За испраќање туристи во Вселената заинтересирани се и компаниите Спејс-Икс и Блу ориџин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби