Разбиена мрежа на „вински фалсификатори” во Италија

Италијанските карабињери во Фиренца, во соработка со Европол, разоткрија мрежа „вински фалсификатори”, кои преку интернет продавале лажно, фалсификувано вино од врвни италијански брендови.Како што соопшти вчера Европол, рации се извршени во осум области во Италија. Истрагата открила дека виното со низок квалитет било полнето во шишиња со оригинални етикети, а потоа тие биле продавани како вистински на интернет-аукциска платформа.

Шишињата се собирале како искористени, од повеќе ресторани.

Вината се продавале во Белгија, Франција, Германија, Италија, Шпанија и САД, честопати и за многу пониска цена од онаа на пазарот. Сепак, цената за некои од фалсификуваните вина во големо шише од 1,5 литра, достигала и до 1.000 евра по шише.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1865.- Во Петроград е роден Александар Пертович...
1903.- Неколку денови пред паѓањето на...
1913.- Заврши Втората балканска војна која на 30...
1993.- Во Скопје умре Димитар Кондовски,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби