Милион пушачи во Велика Британија ги оставиле цигарите поради коронавирусот

Повеќе од еден милион граѓани во Велика Британија престанале да пушат за време на пандемијата на коронавирусот, покажа истражување на добротворната организација „Акција против пушење и за здравје“.Околу 41 процент од оние кои ги оставиле цигарите во првите четири месеци, изјавиле дека тоа било директна реакција на коронавирусот.

Причината за тоа може да биде поврзана со неколку фактори, како што се стравот за здравјето, пристап до тутун за време на периодот на изолација.

Во одделна студија, Универзитетскиот колеџ во Лондон откри дека повеќе луѓе се откажале од пушењето од почетокот на годинава до јуни 2020 година отколку во која било година од почетокот на истражувањето во 2007 година.

Би-Би-Си потсетува на предупредувањето од британската Влада дека пушачите се изложени на поголем ризик да имаат потешки симптоми на Ковид 19.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на мирот

19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус...
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот...
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби