Најпогодните држави за живот во пензија

Норвешка е најпогодна земја за живот во пензија, според новата листа на „Global retirement index“. На списокот се најдоа 40 земји од цел светот, каде што според показателите, пензионерите живеат најдобро.При составувањето на листата, биле анализирани неколку фактори - износот на пензијата, здравствената заштита, квалитетот на животната средина и општите услови за живот. Така, во првите пет држави се и Швајцарија, Исланд, Ирска и Австралија. Подолу следат и Нов Зеланд, Германија, Малта, Велика Британија, САД, Јужна Кореја итн.

Од Балканскиот Полуостров, Словенија го зазеде 21. место и со тоа се најде пред Јапонија, Франција, Италија и Русија. Грција е на место број 40.

Инаку „Global retirement index“ се обидува да ги испита условите коишто влијаат на сигурноста при пензионирањето. Од 2012 година редовно го објавува француската компанија „Натиксис“, специјализирана за управување со средства.

За потсетување, и „Форбс“ неодамна објави листа од пет места каде што најдобро се живее како пензионер. На првото место се најде Црна Гора, поточно заливот Бока Которска. Колумнистката Кетлин Педикорд пишува дека за удобен живот таму, треба да се има месечен буџет од околу 2.600 евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби