Облаци со бисерен сјај над небото во Британија

Облаците со бисерен сјај најчесто се формираат во долниот дел на стратосферата над поларните региони се создават кога Сонцето е веднаш под хоризонтот.

Најчесто се гледаат на Антарктикот, но може да бидат забележани и на Арктикот, Шкотска, Скандинавија, Алјаска, Канада и Русија.

Оваа недела најсреќни да го забележат феноменот се луѓето што живеат во Велика Британија, кои веднаш посегнаа по своите мобилни телефони за да ја овековечат оваа необична глетка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби