Забавните страни на читањето: Зошто толку многу го очекуваме Саем на книга?

Зошто со нетрпение го очекуваме годишниот Саем на книга? Има безброј пријатни аспекти на читањето кои го прават овој културен настан многу очекуван.Првиот и најочигледен аспект е светот на приказни и знаења што ги нуди секоја книга. Читањето не само што нè воведува во нови светови и искуства, туку и ги проширува нашите хоризонти, поттикнувајќи ја нашата имагинација и интелект. Секоја книга е порта да се доживее нова авантура, мистерија и тема што дотогаш не била истражена.

Друг прекрасен аспект е чувството на припаѓање и заедништво што се негува токму на манифестации како што е Саем на книга. Ги обединува ентузијастите, вљубениците во пишаниот збор, авторите и издавачите на книги, создавајќи енергична атмосфера на взаемна страст за литературата. Можноста да се комуницира со читателите, истомислениците, да се разговара за омилените книги и да се откријат нови, додава една социјална димензија на читањето како процес.

Освен тоа, на Саемот на книга често има настани поврзани со книги, како што се потпишувања на книгите од авторите, литературни дискусии и работилници. Овие активности даваат уникатна можност секој да се вклучи во конверзација со авторите, да стекне увид во нивните креативни процеси и да навлезе подлабоко во приказните што се искреирани.

Во суштина, исчекувањето на вакви книжевни настани не е само купување на нови книг туку се работи и за славење на љубовта кон читањето, поврзување и нуркање во бескрајните чудесни светови што ги нудат книгите. Одбројувањето на деновите до следниот Саем на книга на многумина е всушност доказ за трајната фасцинација со литературата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби