Летна тренд шема - Работа во странство

Кои се трендинг локации при пребарување на огласи за работа во странство?


Во текот на месец мај имавме голем број на истражувања на социјалните мрежи за тоа каде и која е посакувана локација за младите, но и за повозрасните за работа во странство и навистина резултатите беа интересни и невообичаени што би вредело да се сподели и со сите Вас.

Дел од тие популарни локации се Англија, Хрватска, Германија. А на прашањето зошто и како се одлучиле на тие локации и кој период ќе објасниме во текот на оваа статија.

Работа во Англија

Во последните години сме сведоци дека луѓето се повеќе бираат да заминат “На печалба” во странство во летниот период отколку да гледаат каде да го поминат својот одмор на некоја луксузна плажа. Таков е и случајот со луѓето кои ја одбираат Англија како дестинација за заработка и подобар живот.

Што нуди Англија:

● Месечна плата од 1500 - 2500 евра.

● Услови далеку подобри од нашето подрачје.

● Начин на работа каде што може да заработи секој колку што е способен.

● Работни места од земјоделие, сточарство, полјоделство, угостителство и тн.

● Може да работаат од 3 до 6 месеци во зависност од многу фактори како договор со агенција, работодавец, виза и тн.

Работа во Хрватска

Како и за Англија така и за Хрватска луѓето се буквално “загреани” за работа и поголема заработка. Предноста е што во Хрватска работата се сведува само на угостителство од типот: Келнери, Шанкери, Кувари, Собарки и така натаму. Потоа предност е близината нормално за почетниците и тоа како има значење да бидеш поблиску до својот дом.

Што нуди Хрватска:

● Месечна плата од 800 до 2000 евра.

● Работни часа во однос колку сте способни и на која позиција работите.

● Редовна исплата.

● За неколку месеци голема заработка во однос на наши плати.

● Работни места претежно во угостителство, но и во градежништво.

● Предност поради познавање на јазик и лесно снаоѓање.

Работа во Германија

За разлика од Англија каде што е потребен англискиот јазик и Хрватска каде лесно може човек да се прилагоди со балканските јазици, Германија е еден степен потешка за прилагодување бидејќи јазикот е еден од најспецифичните за учење и користење, но сето тоа се надополнува со Англиски јазик и нормално самата снаодливост на работникот. Колку и да изгледа тешко може да се каже дека Германија е топ 3 дестинација за работа во странство.

Што нуди Германија:

● Месечна плата од 1000 до 2500 евра

● Минимум работни часа се 8, дозволуваат да се работи и прекувремено и двосменски нормално ако работникот е способен.

● Обезбедуваат голем дел од работодавачите и сместување, некои и 1 оброк во ден во зависност од агенцијата која посредува и од тоа каков договор имате со неа.

Огласи за работни места од угостителство до сточарство како и градежништво во зависност за што и каде сте способни да работите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби