УЕФА ќе ја симне дисквалификацијата на Манчестер сити во Лигата на шампионите

Европската фудбалска федерација излезе со официјално соопштение за ситуацијата со Манчестер сити кој денес на суд беше ослободен од дисквалификацијата за европските купови, поради кршење на правилата за финансискиот фер-плеј.– УЕФА ја регистрира одлуката на Арбитражниот суд за спорт да ги намали санкциите изречени на Манчестер сити. Судот смета дека нема доволно убедливи докази за да се поддржат сите наоди во овој конкретен случај и дека многу од наводните прекршувања биле временски ограничени заради петгодишниот период предвиден во регулативата на УЕФА. Во текот на изминатите неколку години, ФФП игра значајна улога во заштитата на клубовите и помагајќи им да постигнат финансиска одржливост, додека УЕФА и ЕЦА остануваат посветени на своите принципи.

УЕФА повеќе нема да го коментира ова прашање, се вели во соопштението на европската федерација.

Манчестер сити ќе смее да игра во Лигата на шампионите, но ќе мора да плати парична казна во висина од 10 милиони евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...