Баерн Минхен штеди струја

Баерн Минхен најави серија мерки со кои германскиот фудбалски првак ќе даде свој придонес во справување со енергетската криза која и се заканува на Германија, јавија денеска локалните медиуми.Според весникот „Спорт Билд“, раководството на Баерн донело одлука светлата на стадионот „Алијанц Арена“ да бидат вклучени само три часа во текот на ноќта, а загревањето на теренот ќе се префрли од гас на пумпи со врел воздух кои струјата ќе ја произведуваат преку соларните панели поставени на кровната конструкција на стадионот.

Работата на клима уредите, исто така, ќе биде редуцирана, а ВИП ложите ќе се разладуваат и затоплуваат само кога корисниците однапред ќе најават дека ќе ги користат.

Во тоалетите на стадионот посетителите ќе можат да користат само студена вода.

-Веќе подолго време работиме на намалување на потрошувачката на електрична енергија. Соочени со актуелната криза овие активности ги интензивиравме, изјави финансискиот директор на Баерн, Јан – Кристијан Дрезен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...