Пике го откажува новиот договор со Барселона за да може клубот да потпише нови засилувања

Дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике се согласил да ја намали платата за да му помогне на клубот.„Sport.es“ објави дека 35-годишниот Шпанец е подготвен да го откаже договорот, потпишан во октомври 2020 година под водство на претходниот претседател на клубот, Хосеп Бартомеу. Според договорот, кој важи до крајот на јуни 2024 година, играчот имал гаранција дека ќе добие 28 милиони евра, а може да заработи и уште 12 милиони евра во бонуси.

Барселона смета дека договорот на Пике, како и договорите со Марк-Андре тер Штеген, Френки де Јонг и Клемент Ленгле биле потпишани со кршење на законот.

Пике е првиот од играчите кои се согласија да направат отстапки, да го раскинат договорот и да потпишат нов со намалена плата. Благодарение на ова, Барселона ќе може да ги прогласи сите новајлии во тимот потпишани ова лето. Пред ова, клубот не можеше да го стори тоа поради проблеми со ограничувањето на платата.

Летово Барселона потпиша со дефанзивците Андреас Кристенсен и Жил Кунде, играчите од средниот ред Франк Кеси и Рафиња, како и со напаѓачот Роберт Левандовски. Покрај тоа, клубот повторно потпиша со играчот од средниот ред Серхи Роберто и напаѓачот Усман Дембеле, чии претходни договори со клубот беа истечени.

Каталонците не можат да ги ангажираат сите седум играчи поради финансиски проблеми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...