Пумас бара пет милиони долари од Алвеш за прекршување на договорот

Пумас бара компензација од повеќе милиони долари од Дани Алвеш поради случајот на силување. Поранешниот дефанзивец на Барселона, ПСЖ и Јувентус е приведен без кауција под сомнение дека силувал девојка во ноќен клуб во Барселона. Нему му се заканува затворска казна од 4 до 12 години.Веднаш штом Бразилецот беше приведен поради сомнение за силување, Пумас му го раскина договорот. Мексиканскиот клуб бара отштета од 5 милиони долари од играчот поради прекршување на договорот.

На 20 јануари, на денот на неговото притворање, раководството на Пумас испрати мејл до Алвеш во кој објави раскин на договорот и го извести за желбата да добие отштета. Мексиканскиот клуб наведува клаузула во договорот со која се казнуваат проблеми со допинг, учеството во „секој скандал што ќе стане јавен“ или „секој чин што се смета за кривично дело според законите на земјата во која се случил“.

Пумас во писмото истакна дека го задржуваат правото да поднесат барање до ФИФА или кој било друг надлежен орган за барање обештетување.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...