Бојан Кркиќ ја заврши фудбалската кариера

Поранешниот фудбалер на Барселона, Бојан Кркиќ, и официјално ја заврши професионалната кариера на 32-годишна возраст.

- Сега имам 32 години и после толку многу што научив и доживеав сакам да објавам крај на својата кариера на професионален фудбалер, објави Кркиќ.

Шпанскиот фудбалер со српско потекло дебитираше за Барселона во сезоната 2007/08 одигрувајќи 163 натпревари на кои постигна 43 голови.

Со 17 години и 51 ден беше најмлад стрелец на Барселона во Примера, додека тој рекорд не го урна Ансу Фати.

Кркиќ и натаму е најмладиот фудбалер во историјата на Барселона кој прв запишал 100 настапи за каталонскиот клуб. Со Барселона освои три шпански титули, две титули европски и една светски првак.

Во кариерата Кркиќ настапуваше и за Рома, Милан, Ајакс, Стоук, Мајнц, Алавес, Монтреал, додека последен клуб му беше јапонски Висел Кобе.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...