Мемфис ја освои Летната лига на НБА

Тимот на Мемфис ја освои Летната лига на Националната кошаркарска асоцијација по победата во финалето над Минесота со 95:92 во Лас Вегас.

За МВП беше избран Брендан Кларк, кој постигна 15 поени, 16 скокови, 4 асистенции и 3 блокирани удари.

Кларк беше избран од Мемфис под број 21 во Драфтот оваа година. Најпрецизен за успехот беше Грејсон Ален со 17 поени. Минесота со 19 поени се истакна Келан Мартин. Мемфис имаше солидна предност од 56:40 на паузата, но по силниот трет дел, Минесота успеа да на само поен на почетокот на последниот дел при 73:74.

Со клучна серија од 9 поени, Мемфис поведе со 93:83 на две минути пред крајот, и ова се покажа како одлучувачко.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...