Далас со десетта победа дома, Дончиќ на висина на задачата

Далас стигна до својата десетта победа дома во сезоната, а можеби и не е изненадување што Лука Дончиќ беше во срцето на триумфот на Маверикс. Тексашаните победија со 123-111 против Бруклин и сега имаат биланс од 22-12, што моментно ги става на петтото место во рангот на Западната конференција во НБА.

Дончиќ заврши со 31 поен, 13 скокови, 7 асистенции и 1 блокада за 34 минути игра. Во последната четвртина, тој постигна половина од поените заМаверикс (15) и само три помалку од целата гостинска екипа (18). Словенецот имаше 9/18 од игра (5/8 од тројка), како и 8/9 од линијата за слободни.

Џеј Џеј Бареа додаде 10 поени и 6 асистенции, а Сет Кари се вклучи со 25 поени од клупата (5/5 од тројката). Макси Клебер имаше силни минути како резерва со 18 поени и 3 блока, а истото може да се каже и за Бобан Маријановиќ, кој заврши со 10 поени и 7 скока за само 13 минути на паркетот. Кристапс Порзингис го пропушти вториот последователен натпревар, а се очекува тој да не игра и во сабота против Шарлот.

Уште еднаш, Спенсер Динеди беше најпродуктивниот за Бруклин оваа сезона, постигнувајќи 19 поени. Џанан Муса додаде 14, а ДеАндре Џnордан се истакна со „дабл-дабл“ за „мрежите“ – 10 поени и 10 скока, кои имаа скор од 16-17.

Резултати во НБА:

Индијана – Денвер 116: 124

Кливленд – Шарлот 106: 109

Мајами – Торонто 84:76

Минесота – Голден Стејт 99:84

Чикаго – Јута 98: 102

Далас – Бруклин 123: 111

Сан Антонио – Оклахома 103: 109

Сакраменто – Мемфис 128: 123

Л.А. Клиперс – Детроит 126: 112Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...