Дончиќ: На ЕП одиме по златото

Најдобриот словенечки кошаркар, Лука Дончиќ изјави дека како победник на Евробаскет 2017 си поставил за цел да ја одбрани титулата на претстојното Европско првенство 2022.

– Одиме во Германија да освоиме злато. На секој турнир каде што учествуваме нашата цел секогаш треба да биде првото место. Ќе направиме сè за ова, но ќе видиме дали ќе успееме. Во 2017 година никој не нè сфати сериозно кога ја објавивме нашата намера да освоиме златни медали, денес сè е поинаку. Пријатно е чувството кога се знае дека сите вложуваат дополнителни напори против нас за да не победат, изјави Дончиќ.

Евробаскет 2022 ќе се игра од 1 до 18 септември. Словенија е во Б-групата заедно со ко-домаќинот на првенството Германија, Унгарија, Литванија, Босна и Херцеговина и Франција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...