Грег Попович: НБА треба да воведе шутови за 4 и 5 поени и да ја претвори кошарката во циркус

Тренерот на Сан Антонио спарс, Грег Попович, јасно стави до знаење дека не е целосно задоволен од развојните трендови на модерната кошарка.

– Очигледно е многу потешко да се игра одбрана ова време кога толку многу луѓе можат да шутираат од зад лакот. Сега бројот на такви шутеви е едноставно огромен, и сè се случува многу брзо. Така се добиваат многу поени. Од ова нема бегање. Просеците растат. Сепак, сè уште можете да играте одбрана на некои позициски напади, но при брз напад, кога луѓето ќе ја рашират одбраната на ниво што можат да го направат во НБА, а исто така земајќи ги предвид и шутерските растојанија, ова станува сериозен предизвик. Како што реков претходно, се надевам дека НБА ќе стигне до точка да воведуваат шутеви од 4 и 5 поени за да ја претворат кошарката во вистински циркус. Тоа ќе биде поинаков спорт. Нема повеќе да биде кошарка, туку само еден куп с****“, изјави Попович.

Сезонава на натпреварите во најсилната кошаркарска лига на светот често пати се рушат рекорди по ефикасност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на театрите
- Ден на здравственото воспитание на Македонија
1625.- Умре британскиот крал од шкотско потекло...
1703.- Рускиот цар Петар Велики, на утоката на...