НБА: Денвер прв пат во историјата во големото финале

Кошаркарите на Денвер се пласираа во големото финале од разигрувањето за титулата во НБА лигата, откако синоќа во четвртиот натпревар од финалната серија во Западната конференција триумфираа на гостински терен против Лос Анџелес лејкерс со 113-111.

Победничкиот кош за Денвер го постигна српскиот кошаркар Никола Јокиќ на 51.7 секунди пред крајот на натпреварот, а Лејкерси во следните два напади не успеаја да реализираат преку Леброн Џејмс.

Јокиќ го заврши натпреварот со трипл-дабл ефект (30 поени, 14 скокови, 13 асистенции), што беше негов осми во плејофот, соборувајќи го рекордот на Вилт Чембрлен од 1967 година.

За Денвер ова беше шести последователен плејоф триумф оваа сезона, а финалната серија на Западот ја комплетираа со максимални 4-0 во победи.

Денвер прв пат во клупската историја ќе игра во големото финале во кое за противник ќе го има поуспешниот од финалната серија на Истокот меѓу Мајами и Бостон.

Мајами води со 3-0 во серијата до четири победи.

Финалната серија ќе стартува ноќта меѓу 1 и 2 јуни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...