Неизвесно одржувањето на релито „Дакар 2019“

Одржувањето на престижното рели „Дакар“ во 2019 година може да се случи да не се одржи. Трката требаше да се одвива целосно на територијата на Перу, но оваа земја се соочи со одредени економски и организациски проблеми.Организаторите од Перу ветија дека ќе се обидат да направат се што е во нивна можност трката да го задржи континуитетот, но признаваат дека нејзиното одржување е доведено во прашање поради буџетски ограничувања.

Претходно, Аргентина, Чиле и Боливија одбија да бидат домаќини на релито, исто така поради економски причини.

„Дакар рели“ почна во 1979 година и се до 2007 година се возеше низ Сахара. Во 2008 година не се одржа поради закани од терористички напади, а во 2009 година за првпат е возена во Јужна Америка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
По тешка сообраќајна несреќа се буди мажот од кома.
- Да не сум во рајот?
- Не се уште си до мене, одговорила жена му.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1356.- Англиската армија предводена од Црниот...
1551.- Роден е францускиот крал Анри III,...
1802.- Роден е унгарскиот револуционер Лајош...
1833.- Црногорскиот владика Петар II Петровиќ...