Алфа Ромео регрутира ветеран на Ферари за нов шеф

Италијанскиот стратег, Алесандро Чинели, кој има 17-годишно искуство во Ферари, стана нов шеф на аеродинамичниот оддел на Алфа Ромео.

Преселбата на 44-годишниот Чинели во Алфа Ромео е резултат на промени во раководството во двата италијански тима. Чинели ќе го замени Жан Моншо, кој неодамна беше промовиран во технички директор на Алфа Ромео за да го замени Симоне Реста, кој се враќа во „Скудерија“ оваа недела.

Чинели ќе започне со работа во Алфа Ромео на 19 август по 17 години како дел од „црните коњчиња“. Чинели започна да работи во Формула 1 со тимот на Тајрел во 1997 година. Италијанецот потоа помина четири години во Вилијамс и се префрли во Ферари во најуспешните години на тимот од Маранело. Најпрво Чинели беше аеродинамички инженер во тимот за тестирање, а подоцна беше промовиран во тркачкиот тим, пред да стане шеф на аеродинамичкиот оддел во јули 2009 година.

– Алесандро се придружува на силен аеродинамичен тим и едвај чекаме да го видиме продолжението на добрата работа, што ја направивме досега, рече шефот на Алфа Ромео, Фред ВасиерПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...