Верстапен: Хамилтон е еден од најдобрите, но не и бог

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен верува дека може да се бори за трофејот со шесткратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон од почетокот на сезоната.

-Во Ф1, многу зависи од болидот и од тоа дали сте под притисок. Ако нема психолошки притисок, тогаш можете да покажете 97-98 проценти од своите можности, да избегнувате грешки или да поминете само еден лош викенд од 21-22 етапи. Дури и ако сме на оддалеченост од две десеттини, можете да создадете напнатост. Но, секако, би сакал да се борам под еднакви услови од самиот почеток. Луис е многу добар и се разбира, е еден од најдобрите пилоти, но тој не е бог. Можеби Господ му помага, но тој не тоа, изјави Верстапен.

Холанѓанецот е охрабрен по минатата сезона која беше успешна за Ред Бул.

– Минатата сезона се покажа како добра за нас, особено ако се земе предвид дека беше година во транзиција. Сè изгледа ветувачки. Ајде да видиме како минуваат тестовите, ги очекувам. Сите се нетрпеливи и многу мотивирани. Мислам дека ќе бидеме многу брзи. Тимот тестираше некои работи за оваа година, одиме во вистинската насока. Треба да напредуваме поактивно од Мерцедес и Ферари, и сето тоа зависи од нас. Потребно е да се покаже брзина уште од првата трка, посочи Холанѓанецот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...