Мик Шумахер: Многу сум среќен во Хас, но сонот е Ферари

Пилотот на Хас, Мик Шумахер, не крие дека сонува да се приклучи на Ферари, како неговиот татко Михаел.– Пресреќен сум што сум во Хас. Ќе дебитирам во Формула 1 и сакам да го сторам тоа на најдобар начин. Тогаш ќе видиме каква иднина ме чека. Нема да одречам дека сонувам еден ден да возам за Ферари, како татко ми во минатото, изјави Мик во интервју за „Ла Стампа“.

Шумахер рече дека сериозно ја гледа својата иднина во Ф1 уште од пред неколку години.

– Јас секогаш размислував за тоа и почнав да верувам по мојот успех во Формула 3. Отпрвин имаше проблеми во Формула 2, но минатата година победив. И еве ме.

Мик исто така соопшти дека е во контакт со поранешниот тркач на Скудерија, Себастијан Фетел, чиј идол е Михаел Шумахер.

– Со Фетел редовно комуницираме. Тој има многу искуство, тој ми дава совети. Себ се грижи за мене, информира Мик Шумахер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...