Ф1: Следната сезона рекордни 24 трки во календаротЛондон, 21 септември 2022 (МИА) – Рекордни 24 трки се во календарот за следната сезона во Формула 1, а на листата на организатори се најде и Монте Карло, иако постоеја стравувања дека легендарната трка би можела да биде исфрлена од натпреварувањето.

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) го одобри календарот за 2023 година во кој за прв пат се појавува ноќна трка во Лас Вегас, како претпоследна станица, а воедно и трета трка на територијата на САД.

Бахреин на 5 март ќе биде домаќин на првата трка во новата сезона, а последната ќе се вози на 26 ноември во Абу Даби.

– Фактот дека во календарот на Светското првенство во Формула 1 за 2023 година се наоѓаат 24 трки е доказ за ширењето и влијанието на спорот во глобални рамки, изјави претседателот на ФИА, Мохамед Бен Сулајем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...