Васер нов извршен директор на Ферари

Французинот Фредерик Васер ќе го наследи Матија Биното на директорската позиција во Формула 1 тимот Ферари. Тој функцијата ќе ја преземе на 9 јануари 2023 година.– Среќни сме што го пречекуваме Фред Васер во Ферари како лидер на тимот. Во текот на неговата кариера, тој успешно ги комбинираше своите способности како остварен инженер. Постојано го извлекуваше најдоброто од своите возачи и тимови. Овој пристап и неговото водство е она што ни е потребно за да го туркаме Ферари оди напред со удвоена енергија, објавено е на официјалната веб-страница на италијанскиот тим.

Васер рече дека за него, како доживотна страст за мотоспортот, Ферари отсекогаш бил врв на тркачкиот свет. Беше назначен за шеф на Заубер, сега под брендот Алфа Ромео, во 2017 година. Во сезоната 2022, Алфа Ромео заврши на шестото место во шампионатот за конструктори со 55 поени. Ред Бул стана шампион (759 поени). Во сезоната 2022, Ферари заврши на второто место во шампионатот за конструктори со 554 поени. Алфа Ромео заврши на шестото место со 55 поени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...