Ферари донираше еден милион евра помош за поплавените подрачја

Италијанската Формула 1 екипа Ферари ѝ донираше на Агенцијата за територијална безбедност и цивилна заштита на областа Емилија – Ромања еден милион евра помош за поплавените подрачја.Обилните поплави усмртија најмалку 13 луѓе, а илјадници се евакуирани во северната италијанска област Емилија – Ромања. Дури 23 реки се излеаја од коритата, а повеќе 400 патишта се делумно или целосно оштетени.

Ферари како помош за погодените подрачја донираше еден милион евра, вклучувајќи се во регионалната кампања за собирање средства, објави денеска италијанскиот Ф1 тим.

„Ферари во тешки времиња секогаш е покрај својата заедница“, изјави извршниот директор на тимот, Бенедето Виња.

Големата награда на Емилија – Ромања, која требаше да се вози претстојниот викенд на патеката во Имола, е откажана по најкатастрофалните поплави во ова подрачје во последните 100 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...