Леклер пропушти 12 пол-позиции по ред и е на прагот да го повтори Ф1 рекордот поставен пред 41 година

Возачот на Ферари, Шарл Леклер е блиску до повторување на Формула 1 рекордот.

Леклер викендот го освои второто место на Гран При во Лас Вегас, откако стартуваше од пол-позицијата.

Пилотот на Ферари не победи на 12-та трка по ред која ја почнува од пол-позиција.

Последен пат Моначанецот победи од пол-позицијата во 2022 година на трката за Големата награда на Австралија.

Уште една пол-позиција без победа ќе му овозможи на Леклер да го израмни рекордот во Ф1 поставен од Рене Арну помеѓу 1979 и 1982 година.

Вкупно, Леклер има 23 пол-позиции и пет победи (од нив четири од пол-позицијата).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...