Kултард: Хамилтон со мислите веќе е во Ферари

Поранешниот Формула 1 возач Дејвид Култард ги анализираше перформансите на возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон во споредба со тимскиот колега Џорџ Расел на почетокот на сезоната 2024 година.Според Култард, Хамилтон е веќе ментално во Ферари. Тој е сигурен дека седумкратниот шампион со нетрпение очекува да се пресели во Ферари следната година.

- Тој едноставно не се навикна на овој автомобил. Може да се види дека Џорџ во моментов ги усовршува своите времиња во кругот, а Луис заостанува. Сепак, знаеме дека Луис ќе покаже резултат ако го извлече максимумот од болидот. Меѓутоа, токму сега, со оглед на одлуката да оди во Ферари, се чини дека со мислите тој е веќе таму, изјави Култард кој работи како стручен коментатор за „Channel 4“.

На првата трка сезонава одржана во Бахреин, Хамилтон го освои 7. место, додека минатата сабота на ГН на Саудиска Арабија, Британецот беше дури 9-ти.

Следната етапа од светскиот шампионат во Формула 1 ќе се вози од 22 – 24 март во Австралија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...