Олимпијадата во Токио одложена за 2021 година

Томас Бах, претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), се согласи со предлогот на јапонскиот премиер Шинзо Абе за префрлување на Игрите во Токио за следната година.

Денес, Абе, Бах и шефот на организациониот комитет на Олимпијадата, Јоширо Мори, одржаа видеоконференциски состанок на кој се разговараше за одложувањето на Олимпијадата поради пандемијата на коронавирус.

– Предложив г-дин Бах да ги одложи Игрите за една година. Тој 100% се согласува со мене, изјави Абе.

Денес попладне ќе се одржи состанок на Извршниот комитет на ИОК на кој ќе треба оваа одлука да се официјализира. Игрите во Токио требаше да се одржат од 24 јули до 9 август.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...