Тенис Австралија: Неодамнешните настани го одвлекуваа вниманието и длабоко жалиме како тоа влијаеше на сите играчи

Тенис Австралија објави соопштение во врска со случајот Новак Ѓоковиќ. На првиот светски рекет му беше поништена визата, а тој не можеше да учествува на Австралија опен.Тенис Австралија нагласи дека ја почитува одлуката на министерот за имиграција.

– Нивните приоритети се „домаќин на еден од врвните спортски настани во светот“ и „обезбедување на најдобри услови за сите играчи, навивачи и јавноста“. Како австралиско тениско семејство, признаваме дека неодамнешните настани го одвлекуваа вниманието и длабоко жалиме за влијанието што ова го имаше врз сите играчи. Секогаш има што да научиме, а ние ќе го анализираме секој аспект од нашата подготовка и однесување за да го искористиме во планирањето – како што правиме секоја година. Ние – како играчите и сите тениски фанови овде и ширум светот – навистина сакаме целото внимание сега да биде насочено кон играта што сите ја сакаме толку многу, се вели во соопштението.

Во текстот повторно не се споменува самиот Ѓоковиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...