Ѓоковиќ: Не играв три месеци, па имав дополнителна мотивација за турнирот во Тел Авив

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ги сподели емоциите по освојувањето на турнирот во Тел Авив. Во финалето тој вчеравечер го победи Марин Чилиќ со 2:0, (6:3 и 6:4).– Сакам да победувам на секој турнир каде и да одам и мило ми е што имам тим околу мене кој е уверен дека сум во најдобра форма и можам да освојувам титули. Затоа дојдов во Израел за да се обидам да победам. Ова е мојот прв турнир овде по Дејвис купот пред повеќе од 15 години, така што искуството е неверојатно. Играв многу добро, цела недела. Не настапував на играв турнири три месеци, така што имав дополнителна мотивација да се покажам во најдобро светло, особено затоа што луѓето беа толку срдечни и ми даваа поддршка во текот на целата недела. Останаа само позитивни емоции. Од првата минута во Израел бевме третирани многу добро, и јас сум многу благодарен, бидејќи за мене тоа не беше само турнир. Целиот наш тим стекна прекрасни познанства, кои ќе ги негуваме, тоа не наплаќа со позитивна енергија пред претстојните турнири, истакна Ѓоковиќ.

Србинот е 21-кратен освојувач на Грен слем трофеи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...