„Секс кацига“ – иднина на VR видео технологијата?

Порнографското студио VR Bangers претстави концепт на „секс кацига“ која користи 7 камери и пар бинаурални микрофони за снимање на следната генерација на порнографски видео материјали.Компанијата тврди дека оваа кацига ќе може да снима во распон од 300 степени, и дека внатрешните екрани ќе им овозможат на актерите да имаат поактивна улога за време на снимањето во споредба со старите VR камери кои ги имаат користено.

Иако потрагата по подобри алатки за креирање на VR содржини е поголема од порнографијата, историјата покажува дека би било огромна грешка да се игнорираат иновациите од оваа индустрија.Четири години по појавата на Oculus Rift, неговото користење и понатаму знае да биде непријатно бидејќи видео материјалите се снимани под широк агол за да кога главата се врти додека се гледаат „видикот“ не биде празен, се јавува чувство на дезориентираност кога главата е неподвижна но луѓето и објектите околу неа се движат.

Студијата кои снимаат порнографски материјали имаат значително придонесено за да VR индустријата напредува – според New York Times, гледањето на VR видеа пораснало за 275% помеѓу 2016 и 2017 на популарниот вебсајт PornHub.

Историјата постојано ја демонстрира способноста на порнографската индустрија да ја диктира траекторијата на потрошувачката технологија. VHS форматот на видео ленти ја „победил“ Betamax технологијата на Sony во 1980-тите бидејќи дистрибутерите на порно филмови го одбрале VHS-от како стандарден формат. Порно индустријата исто така има значително помогнато во развивање на онлајн видео стримингот.

Сега засега, VR Bangers изјавиле дека ќе ја задржат оваа технологија за нив и дека ќе ја користат исклучиво за нивните продукции.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби