Rapide E прв комплетно електричен автомобил од Aston Martin

Martin Rapid E е првиот комплетно електричен автомобил на овој бренд, а се работи за преработена верзија на веќе постоечкиот бензински модел која ќе биде произведена во само 155 примероци.Наместо конвенционалниот 6.0 литарски V12 мотор, овој модел има батериски пакет од 65kWh , погон со два електрични мотори на задната оска со вкупна моќност од 610 коњски сили, 950nm вртежен момент, забрзување од 0-100км/ч. за помалку од 4 секунди, и максимална брзина од 250км/ч.

Стајлингот на оваа комплетно електрична инкарнација е редизајниран, а промените вклучуваат нова предна решетка, преден сплитер, заден дифузер и аеродинамички ефикасни алуминиумски бандажи.Внатре, Rapide E има нова 10-инчна дигитална инструмент табла наместо аналогни брзиномери, а насекаде во кабината има елементи од јаглеродни влакна со цел да се намали тежината на автомобилот.

Официјалната цена сè уште не е објавена, но се очекува таа да изнесува околу 289 000 евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...