Нов Nissan GT-R NISMO

Новиот Nissan GT-R NISMO дебитираше на овогодинешниот New York Motor Show, а доаѓа со мноштво подобрувања во перформансите, редизајниран екстериер и ентериер. Подобрувањата намалуваат повеќе од 30kg. од тежината на GT-R, што како резултат ги подобрува перформансите и ефективноста на моторот.Моторот е модифицирана верзија на стандардниот од GT-R, односно 3.8 литарскиот V6 мотор, кој има дизајн на турбополначот позајмен од GT-R GT3. Неговата моќност е 600 коњски сили и 652Nm вртежен момент, има погон на сите тркала и 6-брзински менувач.

За да се справи со дополнителната моќност во споредба со стандардниот модел, GT-R NISMO има пар јаглеродно керамички дискови на сопирачките, Brembo калипери и подобрен систем на суспеннзија. Како дел од стандардната опрема се и Dunlop гуми со најсовремен дизајн, за кои од Nissan велат дека ја подобрува стабилноста во кривините и реакцијата од управувањето.Промените во екстериерот вклучуваат 20-инчни алуминиумски бандажи, титаниумски издувен систем и елементи од јаглеродни влакна на браниците, кровот и вратата на багажникот.

Внатре GT-R NISMO има спортски седишта од кожа и Алкантара кои имаат пошироки перничиња за рамениците и се дизајнирани подобро да го подржуваат возачот во остри кривини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...