Michelin и General Motors креираа автомобилска гума на иднината

Michelin во соработка со General Motors креираше нов визионерски концепт за автомобилска гума на иднината. Наречена Michelin Uptis прототип, оваа гума е отпорна на дупчење и не е полна со воздух.

Со заедничките испитувања, овие два гиганти од автомобилската индустрија се надеваат дека прототипот ќе го усовршат за масовна употреба на патничките возила до 2024.

Michelin Uptis (уникатен систем на гуми отпорни на дупчење) е решение за патничките возила кое го елиминира ризикот од издувување и експлодирање на гуми како резултат од оштетувања на патот.

Нејзината безвоздушна технологија ја минимизира потребата од регуларно одржување како проверка на притисок и инспекција за оштетувања.Материјалот од кои што се изработени Uptis би го намалил бројот на гумите кои пред време се оштетени и завршуваат на отпад (околу 200 милиони годишно, низ цел свет), со тоа намалувајќи ја потребата од материјали и енергија која се користи за производството на гуми.

Uptis веќе се тестираат на Chevrolet Bolt моделите, а подоцна оваа година ќе се прават тестирања и со 5 електрични автомобили.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...