Нови Volvo SUV модели - помал и поголем XC

Volvo ќе ја зголеми својата понуда на SUV модели со уште два модела – еден помал од XC40 и еден поголем кој би се наоѓал на врвот, над XC90.

Помалиот модел е возможен благодарение на стекнувањето на 50% сопственост на компанијата Smart од страна на Geely, компанијата која е сопственик на Volvo.Со Smart ќе бидат поделени трошоците на адаптирање на CMA платформата за помали модели (со околу 4 метри должина, колку Audi Q2 или MINI Countryman), а најверојатно новиот мал SUV ќе биде понуден само во комплетно електрична варијанта.

Беџот кој ќе го носи овој модел не е познат, но Volvo изминативе 20 години веќе ги имаат заштитено имињата XC10, XC20 и XC30, како и XC50.

Поголемиот модел, пак најверојатно ќе биде наречен XC100 кога ќе пристигне на пазарот во 2022-ра и ќе биде базиран на втората генерација на SPA2 платформата, наменета за поголеми автомобили.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...