Volvo XC40 T5 plug-in хибрид

Volvo лансираа нова plug-in хибридна верзија на нивниот најмал SUV модел, наречена Volvo XC40 T5 Twin Engine, по цена од 45 800 евра за основната и 47 400 евра за најмоќната варијанта, а првите испораки се очекуваат во февруари 2020-та.Volvo XC40 T5 Twin Engine е напојуван од 1.5 литарски 3-цилиндричен бензински мотор, 10.7kWh литиум-јонска батерија и електричен мотор, и има вкупна моќност од 260 коњски сили, погон на предните тркала, и 7-брзински менувач.

Забрзувањето од 0-100км/ч. според Volvo изнесува 7.3 секунди, максималната брзина му е 205км/ч., потрошувачката 60км/л., CO2 емисиите 38г/км., додека пак дометот само со електричниот мотор му е 46км.

Сите XC40 T5 модели доаѓаат со 4.5 метарски кабел со 3 пинови за полнење во домашни услови, со кој батеријата целосно се полни за 3,5 до 6 часа. Volvo нудат и Тип 2 кабел за брзо полнење за користење со комерцијални станици за брзо полнење, кој ќе овозможува полн капацитет на батеријата за околу 2,5 часа.На располагање ќе бидат 4 трима – R-Design со 19 инчни алуминиумски бандажи, LED фарови, црн трим на екстериерот и затемнети стакла, спортски волан и алуминиумски педали. R-Design Pro ќе има 20 инчни бандажи, активни LED предни фарови, стакло на шофершајбна со загревање, предни седишта со загревање и мемориска функција за нивната позиција, како и за позицијата на надворешните ретровизори. Inscription ќе има хромиран трим на екстериерот и кожен тапацир, а Inscription Pro ќе има уште повеќе дополнителна опрема.

Сите 4 варијации ќе ја имаат стандардната 12.3 инчна дигитална инструмент табла, и 9-инчен Infotainment екран.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...