Scania AXL - автономен камион без кабина

Scania - водечки светски провајдер на решенија за транспорт, вклучувајќи камиони и автобуси – го претставија Scania AXL, концепт на целосно автономен камион без кабина.Според Хенрик Хенриксон, претседателот и извршниот директор на компанијата, со AXL тие прават значаен чекор напред кон паметните транспортни системи на иднината, каде автономните возила ќе имаат природна улога.

Рудниците и големите затворени градилишта се примери на опкружување каде автономните возила би биле од исклучителна корист, бидејќи се работи за многу добро контролирани локации.

Во рудниците, на пример, автономните операции се извршуваат од логистички систем кој на возилото му кажува како треба да дејствува.

Scania AXL нема кабина, а робустните и моќни карактеристики се идеални за посуровите опкружувања како рудниците и градилиштата. Новиот интелигентен преден модул ја заменува традиционалната кабина, но дури и без неа концептот е лесно препознатлив дека припаѓа на Scania.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува калуѓерка кај игуменката и и вика:
- "Замисли мајко, одев низ шумата и наиде еден гад и ме силуваше. Што да правам?
- "Не грижи се ќерко, само оди и изеди три лимуна"
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Меѓународен ден на студентската...
1558.- Умре англиската кралица Мери I Тјудор,...
1587.- Роден е холандскиот писател Јост ван ден...
1755.- Роден е францускиот крал Луј XVIII, кој...