„Опел“ го враќа името „Манта“ во користење

„Опел“ го оживува името „Манта“ кое ќе го користи за нивниот нов електричен автомобил којшто треба да се најде во продажба во средината на ова десетлетие.Електричниот модел „Манта“ ќе биде дел од преобразбата на „Опел“ во бренд што произведува исклучиво електромобили. Шефот на „Опел“, Мајкл Лохшелер, го потврди враќањето на името на купето „Манта“ во оптек.

Првата генерација на „Манта А“ се појави 1970 година и стана ривал на моделот „Капри“ на „Форд“, а се базираше на седанот „Аскона“. Подоцна „Мантата“ беше заменета со „Калибра“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...