,,BMW“ го претстави најмоќниот модел во својата историја

„БМВ“ претстави нов концепт на автомобил, наречен „ХМ“. Во 2022 година, компанијата од Минхен ќе почне со масовно производство на ова големо хибридно теренско возило. Тоа ќе биде нивниот најмоќен автомобил досега.Работата на автомобилот ја спроведуваат стручњаци од специјалната „М-дивизија“ на компанијата којашто годинава слави 50-годишнина. По спортскиот автомобил „М1“ од 1978 година, „ХМ“ е вториот самоуправувачки автомобил на „БМВ“.

Прототипот е опремен со нов систем од бензински и електричен мотор, кои имаат вкупно 1000 ĸоњcĸи cили и 750 њутн метри моќност. Со сѐ тоа, се постигнуваат 100 ĸм/ч за помалку од четири секунди.Останатите технички подробности сѐ уште се чуваат во тајност, но може да се претпостави дека главниот погон ќе користи 4,4-литарски В-8 мотор. Електричниот мотор на батерии ќе обезбедува дополнителна влечна сила и економичност на горивото.

Околу цената, се проценува дека таа ќе биде над 160.000 долари (141.000 евра).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...